Wyniki wyszukiwania dla:

Odwiedziny potomków dawnych mieszkańców Polany

W sobotę, 04.09.2021r., przybyli do naszej miejscowości Pielgrzymi z Dolnego Śląska. Była to bardzo liczna grupa ok. 65 osób, potomków dawnych mieszkańców Bieszczadów, którzy zostali wysiedleni z Ojcowizny po 1945r. Pielgrzymkę do Ziemi Ojców zorganizował ks. Łukasz Langenfeld – proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej, w której większość mieszkańców stanowią  dzieci i wnukowie, tych co przybyli głównie z Polany.

Ich droga na obcą ziemię rozpoczęła się w lipcu 1945r.  29 lipca 1945 r została odprawiona ostatnia msza św. przez księdza Glazera w kościele w Polanie, po czym nastąpiło przesiedlenie prawie całej ludności polskiej na zachód, w trzech transportach – głównie do powiatu chojnowskiego na Dolnym Śląsku. Podróż do Legnicy trwała 3 dni, część wagonów skierowano do Złotoryi. Część mieszkańców Polany osiedliła się w Nowej Wsi Grodziskiej, ponieważ teren i jego ukształtowanie było podobne do miejsca, z którego ich przesiedlono. Część ludzi osiedliła się również w Białej. W roku 1958 część rodzin (13) powróciła w Bieszczady, większość jednak pozostała na Dolnym Śląsku, utrzymując do dzisiaj kontakt z miejscem skąd pochodzą.

Grupie towarzyszył również ks. kanonik Wiesław Pisarski – proboszcz parafii pw. Św. Jadwigi w Bolkowie  na Dolnym Śląsku, którego rodzice pochodzili z naszej miejscowości.

Ostatni dzień pielgrzymowania 04.09. poświęcono Polanie. W miejscowym  kościele  pw. Przemienienia Pańskiego o godz. 12.oo odprawiono Mszę Św. koncelebrowaną przez  księży przybyłych z pielgrzymami oraz przez miejscowego wikarego – ks. Józefa Komosę. Homilię wygłosił ks. Wiesław Pisarski, który nawiązując do swoich polańskich korzeni, wspomniał  wspaniałą postać Bł. Ks. Zygmunta Pisarskiego, pośrednio związanego z Rodem rodziny Pisarskich,  zamordowanego okrutnie  przez Niemców  w 1943r. a błogosławionego w grupie 108 Męczenników przez papieża Jana Pawła II 13.06.1999r. Pięknym akcentem było podarowanie  przez Pielgrzymów  na ręce ks. Józefa – ornatu.

Wszyscy uczestnicy Eucharystii, po jej zakończeniu, przeszli do budynku świetlicy wiejskiej w Polanie, gdzie kontynuowano wspólne spotkanie gości z mieszkańcami Polany. W pierwszej części biesiady, przedstawiono prezentację fotograficzną pt:,, O Polanie dawnej i dziś’’. Na podstawie starych  i współczesnych zdjęć nakreślono historię Polany, akcentując jej niezwykłe dokonania społeczne i kulturalne w okresie przedwojennym a także jej dużą aktywność  w czasach dzisiejszych. Pokaz zdjęć i ich komentarz przygotowali  : Hanna Myślińska i Andrzej Majewski. Po krótkim  zakłóceniu prezentacji, spowodowanej przerwą w dostawie prądu oraz po bardzo szybkim  podłączeniu do agregatu prądotwórczego budynku świetlicy, pokaz zakończono, a pani Sołtys Polany – Małgorzata Łysyganicz zaprosiła wszystkich do wspólnego poczęstunku. Bardzo smaczny obiad, składający się ze swojskich, lokalnych przysmaków, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Polany pod prezesurą pani Małgorzaty. Natomiast do kawy i herbaty podano ciasta z domowego wypieku, autorstwa mieszkanek Polany.  Całość spotkania urozmaicały piosenki w wykonaniu pani Marceliny Ostrowskiej, których teksty w większości  napisała pani Maria Faran, jak również byli mieszkańcy Polany pan Władysław Zatwarnicki i pani Jolanta Teśniarz z d. Konopka.

Na zakończenie spotkania, na ręce ks. proboszcza z Nowej Wsi Grodziskiej, pani Maria podarowała album ,, Bieszczady w starej fotografii’’ oraz  polańską  monografię              ,, Polana – wieś bieszczadzka’’.

Serdecznym pożegnaniom nie było końca, w końcu jednak nasi mili goście odjechali, a my pozostaliśmy z myślą o rewizycie.

Opr. H.M

 


Podziel się tym wpisem: