Wyniki wyszukiwania dla:

Franciszkowy plac budowy w Polanie – Roraty 2023

Franciszkowy plac budowy w Polanie – Roraty 2023

Zima śniegiem i mrozem powitała nas na początku Adwentu, czasu oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Żeby dobrze przygotować się do tych wyjątkowo Rodzinnych Świąt, zachęcamy wszystkich parafian wraz z całymi rodzinami do uczestnictwa w Roratach, które w naszej parafialnej świątyni odprawiane są
od poniedziałku do soboty o godz. 17.00.
Chcemy budować stajenkę dla małego Jezusa i Jego Rodziny w naszych sercach.
Osiemset lat temu, w grudniu 1223 roku, św. Franciszek wybudował pierwszą w historii Bożonarodzeniową stajenkę. Powstała ona w niewielkiej włoskiej miejscowości o nazwie Greccio. „ Chcę dokonać pamiątki Dziecięcia, które narodziło się w Betlejem. Chcę naocznie pokazać Jego braki w niemowlęcych potrzebach, jak został położony w żłobie i złożony nasianie w towarzystwie wołu i osła” – tłumaczył św. Franciszek.
W Greccio nie było żadnych figurek – stajenka została stworzona przez tych, którzy tam byli obecni.
„ W ten sposób zrodziła się nasza tradycja: wszyscy wokół groty, pełni radości, bez żadnego już dystansu między wydarzeniem, które dokonuje się, a tymi, którzy stają się uczestnikami tajemnicy” – przypomina papież Franciszek w liście apostolskim Admirabile signum o znaczeniu i wartości żłóbka.
W naszej świątyni zostały przygotowane specjalne plansze z napisem: Roraty 2023 Franciszkowy plac budowy w Polanie. Zostały na niej umieszczone podpisane plansze, na których dzieci będą wklejały kolejne obrazki związane z św. Franciszkiem, jego życiem i budową w naszych sercach stajenki dla całej świętej Rodziny. Na początku Mszy św. Roratniej, dzieci ustawiają się z lampionami na środku kościoła, i gdy dołączą do nich kapłani ruszają z zapalonymi lampionami
w kierunku Tabernakulum. Tutaj pięknie przyklękają i wchodzą do ławek, gdzie w dalszym ciągu w czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” trzymają w rękach zapalone lampiony, symbol radosnego oczekiwania.
Bardzo wzruszający jest momentem,  kiedy wszystkie dzieci obecne na Roratach, podchodzą do ambonki i razem śpiewają psalm i werset Alleluja.
W czasie kazań widać ich zaangażowanie i wiedzę jaką zdobyli podczas katechezy w szkole.
Po modlitwie po komunii św. dzieci otrzymują obrazki i wklejają je na swoich planszach.
Po Mszy św. Proboszcz ks. Marek, losuje które dziecko w tym dniu zabierze do domu figurkę Matki Bożej, aby tam w domowym zaciszu móc z całą Rodziną uklęknąć i polecić się Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, które tak wiele zawdzięczmy.

 


Podziel się tym wpisem: