Wyniki wyszukiwania dla:

Zakończenie roku szkolnego w Polanie

W piątek 21 czerwca 2024 roku, we wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, odbyło się zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Polanie. W naszym kościele została odprawiona Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz ks. Marek Rusek.
W kazaniu przypomniał postać św. Alojzego. Przebywając w kolegium rzymskim, „anielski młodzian” odebrał objawienie od Pana Boga, iż za rok ma odejść z tego świata. Podwoił wówczas praktyki pokutne i zapłonął tak niewypowiedzianą miłością do Trójcy Przenajświętszej i Bogurodzicy Maryi, iż jego współbracia nie mogli się nadziwić. Kilkanaście lat wcześniej w tym samym kolegium przebywał serafin miłości i anioł niewinności Stanisław Kostka, a teraz ich oczy widzą owoce tak nadzwyczajnych cnót.
Jego ostatnie dni pełne były naznaczonego pogodą ducha męstwa, z jakim znosił dolegliwości. Nigdy nie pokazywał współbraciom smutnej twarzy i zawsze żartował na temat swojego położenia, radując się w duszy, że już niedługo będzie mógł ujrzeć Boga, do którego tak długo tęsknił. W dzień śmierci, gdy leżał od jakiegoś czasu nie wstając z łoża boleści, przyszedł do niego ojciec prowincjał i zapytał: „Cóż porabiamy, bracie Alojzy?”, na co chory odpowiedział: „Idziemy, ojcze” – „A dokąd?”, spytał zdziwiony nieco prowincjał – „Do Nieba” – brzmiała odpowiedź świętego młodzieńca, po czym dodał: „Mam nadzieję w miłosierdziu Boskim, iż dziś tam jeszcze będę”. Tak się stało. Brat Luigi Gonzaga odszedł do Pana tego samego dnia, a ostatnimi słowami, jakie szeptał, były najświętsze imiona Jezusa i Maryi.
Oprawę muzyczną liturgii przygotowała nauczycielka Pani Anna Stępniewska, która akompaniowała  dzieciom grając na gitarze. Ks. Marek podziękował jej za ten ważny wkład w piękno liturgii.
Podziękował też wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom za czas roku szkolnego i wspólne wysiłki dla dobra naszej Ojczyzny i Kościoła.


Podziel się tym wpisem: